Bruksizm
Co to jest bruksizm?
Bruksizm stanowi dysfunkcję w obrębie twarzoczaszki, która polega na mimowolnej, wygórowanej i powtarzającej się aktywności mięśni żucia. Ta wygórowana praca przeciąża mięśnie i tkanki okołostawowe, powodując bardzo często ból okolicy stawów skroniowo-żuchwowych lub głowy.

Najczęściej bruksizm objawia się:
- zaciskaniem zębów (clenching)
- zgrzytaniem zębami (grinding)
- utrzymywaniem żuchwy w określonej pozycji (bracing) lub
- szybkimi, nagłymi ruchami żuchwy (thrusting)
Wyróżniamy 2 postacie bruksizmu, w zależności od aktywności pacjenta i czasu jego występowania:
- SB (sleep bruxism) nocną postać tego schorzenia, lub inaczej nieświadomą. Jest niezależna od pacjenta i prowadzi do przeciążenia mięśni, starcia zębów, uszkodzeń szkliwa i recesji dziąseł. Bardzo często spowodowana jest nieprawidłowym zgryzem pacjenta, a stres dodatkowo nasila objawy.
- AB (awake bruxism) to bruksizm dzienny lub świadomy, gdy pacjent jest aktywny. Dolegliwości występują w ciągu dnia lub w czasie czuwania i najczęściej chory zaciska żuchwę lub utrzymuje ją w określonej pozycji. Nie występuje w tym przypadku zgrzytanie zębami. Nasilenie objawów indukuje stres, złość,napięcie psychofizyczne.
Etiologia
Poszukiwanie pierwotnej przyczyny jest często trudne, aczkolwiek istotne do zaplanowania przebiegu fizjoterapii.
Czynniki ryzyka, które predysponują do wystąpienia bruksizmu:
- zaburzone napięcie mięśni w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego i szyi
- czynniki emocjonalne: stres, depresja, nerwica
- zaburzenia zgryzu
- czynniki organiczne: alkohol, niektóre leki,używki, kofeina
- zaburzenia snu( bezsenność, lunatykowanie)
- niektóre schorzenia: np. fibromialgia, choroba Parkinsona, uszkodzenie mózgu, tężyczka, refluks żołądkowo-przełykowy itp.
- pasożyty
Objawy
Bruksizm dotyka wg różnych źródeł od 10% do 30% populacji i wydaje się, że częstotliwość tego schorzenia z roku na rok jest coraz większa. Najczęściej cierpią kobiety w wieku 18-45 lat. Powyżej 65 roku życia schorzenie występuje zdecydowanie rzadziej.
Do najbardziej charakterystycznych objawów należy:
- ból okolicy mięśni żwaczy
- przerost mięśni żwaczy
- bóle głowy typu napięciowego lub migreny
- zwiększone napięcie w okolicy szyi i ramion
- szumy uszne (tinitus)
- starte zęby, wyżłobienia w górnym łuku zębowym
- pękanie szkliwa, zębów, wypadanie wypełnień
- recesja dziąseł
- wyciski na języku (girlandy)
- kresa biała (linea alba) pozioma biała linia na wewnętrznej powierzchni policzków

Terapia
Leczenie bruksizmu jest złożone i często wymaga współpracy kilku specjalistów: fizjoterapeuty, lekarza stomatologa, ortodonty, psychologa niekiedy psychiatry. Niezwykle istotne jest zaangażowanie samego pacjenta w proces terapeutyczny. Pacjent uczy się relaksacji oraz świadomego rozluźniania mięśni twarzy i szyi w ciągu dnia oraz utrzymywania żuchwy w pozycji spoczynkowej.
Ważne jest również stosowanie metod redukujących napięcie psychofizyczne np. ćw. oddechowe, trening autogenny Schultza, joga, medytacje itp.
Fizjoterapia stomatologiczna w terapii osób odczuwających negatywne skutki bruksizmu, oferuje techniki manualne zmniejszające napięcie mięśni w obrębie twarzy i szyi. Redukuje ból oraz zwiększa zakres ruchomości żuchwy. Tonizując układ nerwowy ma wpływ na zmniejszenie częstotliwości występowania bólów głowy i szumów usznych. Przekłada się to pozytywnie na stan uzębienia i dziąseł, a co najważniejsze poprawia komfort życia pacjenta.
Metody pracy:
- masaż mięśniowo-powięziowy
- masaż punktów spustowych
- mobilizacje stawów skroniowo-żuchwowych oraz stawów kręgosłupa szyjnego
- poizometryczna relaksacja mięśni
- igłoterapia
- terapia narzędziowa
- autoterapia składająca się z ćwiczeń i masażu, które pacjent wykonuje samodzielnie
Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i dobrania metod terapeutycznych, które najskuteczniej i najszybciej przyniosą oczekiwane zamiany.
